Výsledky uživatelského hodnocení veřejných prostranství ve Vysokém Mýtě

Pohled na Havlíčkovy sady po založení r. 1892 (zdroj: archiv muzea ve Vysokém Mýtě)

Pohled na Havlíčkovy sady po založení r. 1892 (zdroj: archiv muzea ve Vysokém Mýtě)

Přinášíme shrnutí výsledků jarního dotazníku. Příjemně nás překvapilo množství i hloubka některých odpovědí (do dnešního dne celkem 36). Dotazník k analytické části strategického plánu vyplnilo dokonce dvěstěpadesát respondentů. To společně svědčí o poměrně slušném zájmu obyvatel o jejich město. Narozdíl od dotazníku ke strategickému plánu se však vynasnažíme být poněkud srozumitelnější a stručnější.

Ve městě se nachází celkem široká paleta veřejných prostranství. Ta nejkvalitnější lze i podle vašich názorů nalézt v samotném historickém jádře města. Na prvním místě se jednoznačně umístilo náměstí Přemysla Otakara II. a s odstupem následovaly Jungmanovy sady. Hned v závěsu za nimi ovšem respondenti ocenili klidné prostředí hlavního městského hřbitova.

V otázce nejproblematičtějšího místa ve městě se odpovědi již různí více. Přesto lze v odpovědích vysledovat nejpalčivější problém, kterým i nadále zůstává především pocit bezpečí, resp. nebezpečí, v různých lokalitách ve městě (dokonce i na hlavním náměstí). Opakovaně jsou zmiňovány také neupravená prostranství (bývalé?) provizorní tržnice na ulici Litomyšlská a Masarykovo “náměstí” u Alberta. Oba tyto prostory dnes slouží v podstatě jako provizorní parkoviště, ačkoliv jejich potenciál je jistě mnohem vyšší.

Velmi zajímavou vypovídací hodnotu v sobě skrývají odpovědi na téma preferované náplně veřejných prostranství ve městě. Ve většině případů bylo zaškrtnuto pět a více možností (z celkových osmi možných). Z toho lze usuzovat, že obyvatelé města by si přáli poměrně pestrou a vyváženou náplň ulic, parků a náměstí. Nejčastěji je zmiňována zeleň a prostor pro chůzi a jízdu na kole, trávení volného času a společenská setkání. Naopak na chvostu se umístil požadavek na parkovací stání a prostor pro jízdu autem.

Za hlavní negativa občané překvapivě nepovažují hluk a nadměrnou dopravu, ačkoliv středem města prochází přetížená komunikace. Možná si už za dlouhá léta přivykli. Všechny možnosti odpovědí jsou zastoupeny poměrně rovnoměrně, ačkoliv přeci jenom nad ostatní vyčnívá nekvalita a nenávaznost chodníků, absence laviček a odpadkových košů a zřejmě i díky tomu naopak přítomnost odpadků.

V poslední otázce byli respondenti požádáni o vlastní tip na zlepšení jim blízkého prostranství. Většinou neodpověděli, ale ve zbývajících reakcích můžeme nalézt zajímavé postřehy od radikálních (uzavření hlavního náměstí pro automobily) až po detailní (barva osvětlení vánočního stromu na náměstí). Nejčastěji se náměty točí okolo řešení dopravy ve městě ( I35, cyklostezky, parkování, řešení některých nepřehledných křižovatek), ale takřka stejně častým je požadavek na zařízení určená pro aktivní trávení volného času (veřejná horolezecká stěna, oprava chodníčku na Vinice, skatepark, dětská a jiná hřiště). Několikrát je zmíněn také chybějící větší a honosnější park ve smyslu litomyšlských klášterních zahrad nebo choceňského zámeckého parku.

Děkujeme všem zapojeným za čas strávený přemýšlením o našem městě při vyplňování dotazníku. Na Den Země (23. 4. 2014 na náměstí) připravujeme další diskusi nad současnou a možnou budoucí podobou města ve formě společné tvorby pocitové mapy města. Také zde zveřejníme výsledky odborného hodnocení vysokomýtských náměstí, které připravujeme ve spolupráci s projektem mojenáměstí.com.

Pavel Stříteský
architekt

Comments

comments

Napsat komentář