Jako v nebi se budou cítit automobily ve Vysokém Mýtě

vizualizace: budoucí panorama města
Snad v každém historickém městě v republice se lidé potýkají s problémem nedostatečného počtu parkovacích stání. Živé městské centrum potřebuje zvládat neustálý příliv automobilů zajišťující tolik potřebný zisk pro obchody a návštěvnost institucí a je zcela nepřijatelné, aby se klienti a zákazníci unavovali zbytečnou chůzí. S originálním nápadem přišla skupina mladých vysokomýtských architektů. Přímo uprostřed hlavního náměstí navrhli vybudovat moderní výškový parkovací dům ve tvaru šroubovice s kapacitou tří tisíc parkovacích stání.

Čtveřice architektů delší dobu hledá odpovědi na palčivé otázky svého města. Jeden ze závažných problémů vidí právě v nedostatečné kapacitě parkovišť v samotné centru Vysokého Mýta. „Neustále se setkávám s reakcemi nespokojených automobilistů. Ve všední den je problém na náměstí zaparkovat. Jednou jsem po náměstí kroužil skoro pět minut, než se mi podařilo zaparkovat přímo u vstupních dveří na městský úřad!“, neskrývá rozhořčení Pavel Stříteský, jeden z tvůrců. Podpora automobilistů je prý zatím ve městě nedostatečná, přestože zde má výroba dopravních prostředků dlouholetou tradici. „Sodomka se musí obracet v hrobě, když vidí, jak město automobilům nepřeje,“ doplňuje jeho kolegyně Barbora Šedová. “Ale už se to naštěstí mění. Podařilo se nám navázat spolupráci s osvíceným vedením města, které projektu, samozřejmě tajně, vyjádřilo plnou podporu.”

vizualizace: pohled z náměstí

vizualizace: pohled z náměstí


Jediné smysluplné řešení spatřuje skupina navrhovatelů ve velkokapacitním parkovacím domě vybudovaném přímo na náměstí Přemysla Otakara II. Ve zbytečně rozlehlém čtvercovém náměstí (největším v republice, pozn. redakce) spatřují nevyužitý potenciál. „Podle některých historických pramenů se původně nacházel uprostřed náměstí špalíček domů. Navrhujeme tak vlastně návrat k původní prostorové koncepci. Jen vše přizpůsobujeme současným požadavkům“, vysvětluje Jiří Šafr, další z autorů základní myšlenku návrhu. “Jak známo, v blízké budoucnosti bude vybudována silnice R35, která veškerou dopravu odvede mimo město. To nás děsí. Musíme napnout síly a z Vysokého Mýta vytvořit jedinečnou turistickou destinaci, abychom automobily přivedli zpět. Aby byl nepřehlédnutelný už od Litomyšle, musí mít parkovací dům dostatečnou výšku. Za minimum považujeme dvě stě metrů.”

Pod podmínkou anonymity se k projektu vyjádřili i zástupci města, “Na střeše by měla být vybudována plošina s výkonnými dalekohledy. Bude tak zajištěn exkluzivní výhled na nově vznikající městské atrakce. Bude možné pozorovat krásný spirálový ruch na křižovatce u benzinových pump nebo směšné pády kolečkových bruslařů na unikátní in-line stezce v kopcovité botanické zahradě. Zlatým hřebem bude pozorování plnou rychlostí projíždějícího pendolina, kterému se bude synchronizovaně klanět zhruba padesát závor doprovázených mohutnými optickými efekty desítek výstražných světel. Tato událost se bude opakovat v hodinovém intervalu a počítáme, že tím Vysoké Mýto trumfne i slavný Strip v Las Vegas.

vizualizace: detail interiéru

vizualizace: detail interiéru


Architekti se originálním způsobem dokázali vypořádat i s překážejícím barokním morovým sloupem, který stojí v samotném středu náměstí. Díky šroubovicovému uspořádání parkovacích míst je uvnitř středové rampy prostor i pro zachování barokní památky. Tu tak budou moci cestou dolů z bezprostřední blízkosti pozorovat řidiči i spolucestující. „Je to originální způsob interpretace církevního sochařského monumentu moderní cestou, automobilistům se naskytnou pohledy, které nám budou moci závidět všechny předchozí generace obyvatel Mýta“ oceňuje místní historička umění Hana Lamatová. Kapacita parkovacího domu je navíc rozšiřitelná. “ S dotčenými orgány jsme již projednali, že v případě úspěchu bude možno stavbu navýšit o dalších minimálně sto metrů,” přibližuje další možnosti stavby architekt Jan Svoboda.

Unikátní parkovací dům se, vedle kostela svatého Vavřince, budovy sokolovny a takzvaného “Nekláku” (“výšková” kancelářská budova, pozn. redakce) , zařadí mezi významné stavby města. „Nebude snadné to prosadit a realizovat, ale připravuje se například i projednání v poslanecké sněmovně. S neúspěchem nepočítáme,“ shodují se autoři a jednohlasně dodávají: “Kupředu vozem, zpátky ni krok!”

PS: Doufáme, že jste si letošního „apríla“ užili a pobavili se nad absurdními představami o budoucnosti města. Ne vše je ovšem čirá fikce. Děkujeme tímto vysokomýtským budovatelům za inspiraci.

Comments

comments

Komentáře

 1. Tohle doufám někdo nemyslí úplně vážně!

 2. Jediný klad této megalomanské stavby je, že na Nuselský most v Praze bude chodit méně sebevrahů a Vysoké Mýto bude mít v tomto výsadní pozici.

 3. Na vršku bude samozřejmě sousoší do dáli hledícího Zemana s klečícím a ke svému vzoru vzhlížejícím Souškem… .

 4. Tak jelikož je Apríla, tak si snad nikdo nemyslel, že je to reálné 😀

 5. Tohle nemyslí nikdo vazne že ne?????

 6. povedenej joke :-DDD

 7. no konečně! už jsem na něco podobnýho od rána čekal

 8. Někdo má očividně spoustu času na vymýšlení aprílových hovadin.Pokud je to „městský“ architekt, potom
  nemá co na práci.

  • Vážený(á) „x“ nejsme „městští“ architekti. Přečtěte si něco o nás v sekci „spolek a cíle“ 🙂

 9. největší hovadina co jsem kdy viděl… udělat takový hovado uprostřed města… sloup hnusnýho betonu… zamyslete se nad sebou..

  • doporučuji nejdříve shlédnout datum publikace článku a poté dočíst do konce (včetně PS) 🙂

 10. To je perfektní!! 🙂
  …rád bych zaparkoval v tech 200 metrech, 6km stoupání dokolečka 😀

Napsat komentář